Noviny GSSV
Navigácia
Online
» Hostí Online: 1

» Členov Online: 0

» Registrovaní členovia: 3
» Najnovší člen: miloslavcisko

Info Panel
Dnes má meninyPresný čas
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
Verejne ankety
Páči sa vám tento web?

Ano

Nie


Novinky
Najčítanejšie za
7 dní 14 dní mesiac
Žiadne pridané novinky :(.
Vitajte
Vitajte na stránke novín Gymnázia Spišská Stará Ves
Interwiev

V dnešných časoch sa mladí sťažujú, že sa nudia, nikde sa nič nedeje a nemajú čo robiť. Ja si myslím, že to nie je pravda, ak sa trochu posnažíme (alebo sa Vás o tom pokúsim presvedčiť). Chcela by som Vás opäť mierne namotivovať, podobne ako v predošlom článku, v ktorom som Vám dala informácie o rôznych školských súťažiach.
V našej veľkej či malej študentskej rodine som spoznala zaujímavé dievča so zaujímavým hobby. Týmto interview sa dozviete o tom viac. Otázky som kládla bezprostredne a odpovede boli naozaj obšírne.

Objasni nám, prosím ťa, čomu sa vlastne venuješ?

Venujem sa písaniu fantasy príbehov. Svoje príbehy publikujem na Wattpade. Možno to niektorí z vás poznajú. Je to stránka, kde môžete nájsť rôzne knihy mnohých žánrov a vo viacerých jazykoch, čo je veľkým plusom pre tých, ktorí sa chcú zlepšovať v konkrétnom jazyku. Táto stránka je zaujímavá tým, že len málokedy narazíte na knihu od renomovaného spisovateľa. Väčšinou tam píšu obyčajní mladí ľudia, ktorých baví vytvárať si vlastné pravidlá, miesta a postavy. Wattpad už nie je len obyčajná stránka, ale stala sa z toho aj komunita ľudí, ktorých spája láska ku knihám. Môžete tam nájsť všelijaké výzvy a súťaže. Ďalším plusom je spoznávanie nových ľudí. Ja som za ten čas hŕstku ľudí spoznala a udržiavam s nimi aj blízky kontakt.

Ako sa to vlastne začalo?

Na Wattpad som prišla náhodou. Je to už pár rokov, čo som objavila zopár kníh. Zapáčilo sa mi to a tak som sa pustila do poznávania tejto komunity. Najprv som pár rokov len čítala. Zlom prišiel pár mesiacov dozadu, keď som sa rozhodla začať písať svoju vlastnú knižku. Raz večer ma náhle „kopla" múza a nápad bol na svete. Potom to už bolo jednoduché. Napísať svoje myšlienky na papier a neskôr ich zverejniť na Wattpade.

O čom najradšej píšeš?

Mojou srdcovkou je jednoznačne fantasy. Väčšina kníh, ktoré čítam, sa zaraďuje do tohto žánru, samozrejme sa občas objavia aj iné. Páči sa mi hlavne tá sloboda, ktorú mi tento žáner poskytuje. Môžem popustiť svoju fantáziu a vytvoriť si svoj vlastný svet, utiecť na chvíľu z reality. A byť v dnešnej dobe naozaj slobodným je jedinečné a práve písanie mi to dovoľuje.


Ako často a kedy si nájdeš čas na písanie?

Popri škole a iných povinnostiach, ktoré mám, je to niekedy naozaj extrém, ale snažím sa vydávať jednotlivé časti aspoň raz do týždňa. To je také minimum. Väčšinou v nedeľu dopoludnia si sadnem za počítač, pustím si svoje obľúbené pesničky a začnem behať prstami po klávesnici a vytvárať nové dobrodružstvá. Následne upravím gramatické a štylistické chyby, doložím obrázky a môžem publikovať.


Máš záujem v tom pokračovať aj do budúcna?

Rozhodne s tým nemienim prestať. Spoznala som vďaka tomu zopár super ľudí a každý komentár mi vyčaruje úsmev na tvári. A písanie som si zamilovala. Účinná terapia na dušu.
A čo sa týka budúcnosti ? To ešte neviem. A či sa niekedy rozhodnem dať svoje príbehy do papierovej podoby je skutočne vo hviezdach.

Odporučila by si aj ostatným s niečím takým začať?

Určite áno. Nemusí to byť len písanie. Ak vás niečo baví a robí vám to radosť, smelo do toho. Človek je predsa najšťastnejší práve vtedy, ak sa nemusí do niečoho nútiť. Je pravda, že začiatky sú ťažké stále, ale nakoniec sa tá drina, ktorú ste do toho vložili vyplatí a nikdy neviete, kde sa vďaka svojim záľubám dostanete.

Naša spolužiačka prosila, aby ostala v anonymite, napriek tomu jej veľmi pekne ďakujeme za interview a prajeme veľa úspechov.


Michaela RegecováCechovačka: „Talent“
NovinkyCechovačka: „Talent“


28. októbra sa o 15:00 v telocvični konala cechovačka nových prvákov nášho gymnázia.

Čo si pre nich pripravili tretiaci, ktorí ich cechovali? Boli sme naozaj zvedaví.

Pred samotnou cechovačkou všetkých prvákov vymódili, ako sa patrí. Chlapci vyfešákovaní v legínach, svetríkoch, sukniach. Dievčatá zase v teplákoch, mikinách, tričku.

Práca prvákov spočívala v plnení úloh, ktoré im boli zadané. Ak ich nesplnili, čakal ich trest. Pri úlohách sme videli napríklad: romantický tanec , vyznanie lásky, kliky, našich svalnáčov bez trička a všeličo iné, rovnako atraktívne. Výkony a splnenie úloh hodnotila v pestrom zložení porota. V nej mali svoje miesto: „ Lucie Bílá“, „Paľo Habera“ a „ hokejista Halák“. Tresty neboli prísne, tu nám ich tretiaci šetrili.

Pár minút pred 17. hodinou sa celou telocvičňou niesol spoločný sľub prvákov. A  po ňom boli už oficiálne naši!

Teraz sa už tešíme na ďalší rok, hlavne druháci, ktorí budú pripravovať ďalších.

Privítame, pocechujeme, pod gymnaziálnu strechu medzi seba radi vezmeme, no tentoraz, aspoň dúfame, už vo väčšom počte.

Mária Jabrocká, 2. A
DAROVANIE KRVI
1. októbra 2015 k nám opäť zavítala mobilná jednotka NTS z Popradu. Telocvičňa základnej školy sa zmenila na ambulanciu, v ktorej dobrovoľníci darovali vzácnu tekutinu, aby zachránili životy iným. Spolu bola odobratá krv 17 darcom. Teší nás, že do akcie sa okrem študentov a pedagógov našej školy zapájajú aj obyvatelia Zamaguria.
Ďakujeme a v apríli sa stretneme opäť.
Hájnikova žena
Študenti nášho gymnázia spolu so svojimi učiteľmi strávili pekné predpoludnie dňa 17. 9. 2015 v Spišskej Novej Vsi. Mohli si porovnať svoje vedomosti o diele P. O. Hviezdoslava Hájnikova žena s umeleckým predvedením hercov Spišského divadla. Na predstavení sa zúčastnilo 80 žiakov našej školy a 6 pedagógov. Všetkým zúčastneným sa predstavenie veľmi páčilo a odniesli si z divadla krásny umelecký zážitok.
PaedDr. K. BieľakováKoniec školského roka
Jeden z najveselších školských dní je každý rok ten rozlúčkový. 29. júna sme sa všetci spolu stretli v kultúrnom dome. Žiaci základnej i strednej školy, učitelia i profesori, pedagogickí i nepedagogickí pracovníci, rodičia spokojní aj tí menej spokojní. Na oficiálnej rozlúčke (ešte nasledujúci deň sme si prišli pre vysvedčenia) nechcel nikto chýbať.
Vypočuli sme si všetky úspechy našich spolužiakov, často sme tlieskali, mnohí z nás ani netušili, čo všetko dokážeme. Víťazstvá a pekné umiestnenia v okresných, krajských či celoštátnych súťažiach, dokonca aj medzinárodných nás naplnili poznaním, že aj u nás sa dá presláviť, zabojovať, byť múdrejší, lepší, šikovnejší. Sme pyšní na našu školu.
Pre rýchle a prehľadné zrekapitulovanie nášho aktívneho školského programu za školský rok 2014/2015 pripravili študentky 3.A film, ktorý si môžete pozrieť v našom článku.

Michaela Regecová
Ponuka súťaží
Týmto článkom chcem pripomenúť súťaže pracovitým, ale tiež inšpirovať tých, ktorí majú chuť, ale ešte nenašli odvahu. Ak ti teda nestačí povinné učenie v škole a chceš robiť niečo navyše počas študentského života, skús si vybrať.
Pre lepší prehľad som vytvorila výber súťaží a aktivít, ktoré sú na našej škole ponúkané. Ku krátkemu opisu máte vždy link s oficiálnou stránkou a podrobnejšími informáciami.

Vďaka ochotnému učiteľskému zboru sa už dlhé roky študenti našej školy zúčastňujú olympiád z rôznych predmetov. Najčastejšie z matematiky, geografie, fyziky, chémie, nemčiny a angličtiny. Svoje znalosti v danom odbore máte preukázať v teste, na ktorý sa treba dobre pripraviť. Propozície, termíny a úlohy predchádzajúcich ročníkov nájdete na
https://www.iuventa.sk/sk/Olympiady/Olympiady-a-sutaze.alej

Kto si trúfa na samostatnú výskumnú prácu, je tu Stredoškolská odborná činnosť (SOČ). Testy sa tu nepíšu, ale vaša práca musí byť objavom využiteľným v praxi, pričom dôležitá je tu obhajoba pred porotou, čo naučí každého správne vystupovať. V roku 2013 sa žiačka z našej školy dostala na 2. miesto z celého Slovenska, čo jej vynieslo prijatie na VŠ bez prijímacích testov. Olympiády a SOČ-ky často zohľadňujú vysoké školy pri prijímaní žiakov.
http://www.soc.vadium.sk/

Dlhoročnú tradíciu majú šachové súťaže. Šachový klub našej Spojenej školy má už tri medaily z majstrovstiev Slovenska a mnoho ďalších úspechov. Určite radi privítajú prírastok. Tradične sa organizujú turnaje o majstra školy, okresné, krajské i celoštátne súťaže, študenti hrávajú 2. ligu http://www.chess.sk

Prírodné vedy ponúkajú veľa možností aj pre ďalšie súťaže. Cesta na ne vedie cez fyzikálny krúžok. Zapojili sme sa úspešne do medzinárodného fyziklání, fyzikálneho korešpondenčného seminára a tiež fyzikálnej olympiády. Obľúbené sú prednášky firmy Astronyx. Hlavám, ktoré radi riešia matematiku, je v ponuke Matematická olympiáda PANGEA a informatická súťaž Ibobor. Každý rok sa prihlási mnoho žiakov aj z našej školy. Bližšie informácie získate na www.pangea-sutaz.sk a na http://ibobor.sk/.

Kto sa zaujíma o náuku o spoločnosti, môže sa zapojiť do súťaže Mladý Európan. Už niekoľko rokov náš vyučujúci ochotne pripravuje žiakov, ktorí majú záujem sa zúčastniť na súťaži. Táto súťaž je tak trochu o bifľovaní sa mien, symbolov, názvov miest, geografických údajov a histórie, výhodu majú samozrejme študenti s prehľadom o svete. Tím tvoria tri osoby a môžu prejsť regionálnym, celoštátnym a medzinárodným kolom v Bruseli.
http://www.reic.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=340:zapojte-sa-do-vedomostnej-suae-mlady-europan-2015&catid=1:aktuality&Itemid=1

Medzinárodná súťaž Generácia euro je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorých baví ekonómia a ktorí by sa chceli dozvedieť viac o menovej politike. Na víťazov čakajú ceny i príležitosť zúčastniť sa na finálnom odovzdávaní cien v Európskej centrálnej banke vo Frankfurte nad Mohanom. Na tento rok je ale tím už zložený. Podrobnosti na http://www.generationeuro.eu/index.php?id=1&L=18

Kto by rád zažil adrenalín a ako cenu získal výlet v cudzej krajine v sprievode vojakov, musí prejsť cez prvé kolo medzinárodného testu a po úspešnom zaradení do druhého kola je nutné napísať rozsiahlu prácu, kde treba zodpovedať vopred dané otázky. Celá práca je vo všeobecnosti o medzinárodnej organizácií ALIANTE. Tím tvoria 2 osoby. Minulý rok bol výhrou 10dňový výlet do Gruzínska.
http://www.project-aliante.org/sk/page-vitajte-v-aliante/

Súťaže Branný pretek sa môžu zúčastniť stredoškolskí študenti okrem maturujúcich žiakov. V prvom kole musí 6-členný tím s minimálne dvomi dievčatami a štyrmi chlapcami úspešne vyriešiť test. Druhé kolo sa odohráva vo vojenskom priestore. Súťažiaci musia zdolať hod granátom, beh v plynových maskách a chemických oblekoch, streľba vzduchovkou a prvú pomoc pre raneného. Boduje sa rýchlosť ale aj správny výkon pri stanovištiach. Hláste sa!
http://brannyzavod.uspfvz.cz/

Časopis Bridge každý rok organizuje súťaž pre žiakov anglického jazyka. Úlohou je napísať prácu v určitom rozsahu po anglicky. K opisu treba pripojiť aj fotografie. Zo stoviek esejí, ktoré boli do súťaže zaslané, redakcia Bridge ocení 10 najlepších prác. V tomto roku je potrebné sledovať opäť ich stránku s ponukami súťaží. Verím, že tento rok táto súťaž opäť niekoho osloví.
http://www.bridge-online.cz/bridge/casopis-bridge

Slovenský červený kríž v okrese Poprad každoročné organizuje Súťaž mladých zdravotníkov. Súťaž je o overovaní vedomostí z poskytovania prvej pomoci na realisticky znázornených poraneniach. Samozrejmé dôležitá je správnosť a rýchlosť poskytnutia prvej pomoci.
Vďaka vyučujúcej biológie máte šancu uspieť, čo sa nám už podarilo.
http://poprad.redcross.sk/uvod

Toto bol len výber súťaží, ktorých sa zúčastňuje aj naša škola. Do iných sa dá takisto zapojiť, treba len osloviť príslušného vyučujúceho, ktorý rád pomôže. Majte však na pamäti, že nič nejde bez poctivej prípravy. Niekedy je dôležitejšia cesta ako cieľ, ale vždy môžete viac získať ako stratiť. Súťaže nie sú len o vyhrávaní, ale aj o zábave, spoznávaní nových ľudí a prežití niečoho nového.
Do budúcnosti prajem veľa úspešných súťaží.


Michaela Regecová

27. September, Medzinárodný deň nepočujúcich

Ticho. Pozerám sa na ľudí, ktorí prejdú okolo mňa. Všímam si ich pery. Gestikuláciu, výraz tváre...
Hnevajú sa? Tešia sa? Smútia? Príde mi to komické, ako otvárajú ústa.
Niektorí ich zavrú až po minúte. Je to možné? Minútu rozprávať? Asi celý svoj život budem nad
tým rozmýšľať. To jediné mi ostáva, som nepočujúci.
Rozprávam rukami, posunkovou rečou.
Každý deň, len čo sa mi naskytne príležitosť ísť medzi ľudí, som rád a chopím sa jej. Práve to, ako ľudia rozprávajú, ma zaujíma najviac. Premýšľam čo si tak asi vravia deti, predstavujem si zvuk áut.
Vnímam ako prudko zastavia, na červenú... Nikdy som nepočul zvuk svojich vlastných krokov. Zvuk pier. Tak hrozne rád by som chcel.
Vzápätí ma preberie bolesť v ruke. Otočím sa. Cyklista do mňa vrazil, niečo mi vraví... Netuším však čo, iba sa naňho usmejem. Pokýva hlavou, zamračí sa, rozhadzuje rukami. Nahnevane odchádza.

Prebúdzam sa vo svojej posteli s úsmevom . Potreboval som oddych. Som šťastný, hoc na to nemám dôvod. Vstávam z postele, pohľad mi padne hneď na okno. Vonku je krásne, otočím tvár do ranného svetla. Vedľa stolíka mám kalendár. Jeden dátum je v ňom zakrúžkovaný. Usmejem sa. Deň „počujúcich“ medzi „nepočujúcimi“. Môj deň. Náš 

Mária Jabrocká, 2. AG
Škola zo Žamberku u nás na návšteve
NovinkyMinulosť: rok 1973. Súčasnosť: rok 2015.
Toto sú roky spolupráce s našou družobnou školou v Žamberku. V stredu 17.6.2015 k nám prišli naši priatelia z Česka na tri dni. Ich program bol veľmi zaujímavý a pestrý. V prvý deň mali obhliadku nášho mestečka, druhý deň im priniesol omnoho viac. Spoznávali krásy Pienin, spolu s profesorom Džunkom navštívili turistické kúpeľné mestečko Szczawnica. Vzápätí si to namierili cez Lesnicu na Ľuboviansky hrad, kde ich opantalo čaro histórie. Večer sme im pokoj nedali a pripravili sme si pre nich niečo extra. Športový večer. Hneď ako sa vrátili sme ich privítali. Naše privítanie neostalo iba pri slušnom podaní ruky, či zdvorilostných úsmevoch. Práve naopak. Zrodili sa priateľstvá, vznikli zážitky na celý život. Dievčatá zo Žamberku si zobrali na starosť naše dievčatá do telocvične. Ani nie po 5 minútach telocvičňa ožila ako ešte nikdy, dostala poriadne zabrať. Okrem otriasania stropného osvetlenia telocvične od úderov volejbalového podania sa v nej ozýval aj srdečný smiech. V telocvični sme si s Češkami zmerali sily vo volejbale, futbal tiež nesmel chýbať. Túto radosť vzali na svoje plecia chlapci na čele s profesorom Ciskom. Lopta putovala od našich chlapcov k českým, striedali sa výkriky, smiech a zase naopak. Naši chlapci sa však nedali a vyhrali 14 : 2. Našim šikovným futbalistom patrí veľký obdiv. Na ihrisku neukázali iba snahu a úsilie, ale aj kus seba . V basketbale nám to však česi vrátili. V tretí deň sa naši priatelia vydali iným smerom, na Vysoké Tatry. Navštívili Téryho chatu, v Spišskej Belej Petzvalove múzeum, večer mali prírodovedeckú exkurziu v PIENAPE. Deň odchodu padol na ráno 20.6. Síce odišli, no niečo nám po nich ostalo. Zážitky , ktoré nám ostanú navždy.
„Niečo sa končí a niečo opäť začína.“ To bude náš začiatok , keď navštívime my ich. Stane sa tak 25.-27.júla.

Mária Jabrocká

Čo ešte môžeš získať na našej škole
Novinky1. študenti 1. ročníka získajú ako učebnú pomôcku tablet,
2. každý žiak má prístup do školskej wifi siete
3. každý žiak má na školskom e-learningovom portáli sprístupnené materiály z predmetov: slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, francúzsky jazyk, fyzika, chémia, biológia. Materiály ako pracovné listy, interaktívne cvičenia, návody na laboratórne cvičenia, prezentácie vytvárali učitelia našej školy v rámci projektu "Moderná škola- brána do sveta",
4. v tomto školskom roku okrem internetovej žiackej knižky používame aj elektronickú triednu knihu. Študenti pomocou aplikácie EduPage získajú informácie nielen o prospechu ale aj o suplovaní.


Slovo na úvod
Novinky
Milí čitatelia a čitateľky,
v mene celého tímu časopisu Vám chcem spresniť predstavu, čo od nášho školského časopisu čakať a ako to celé začalo.
Najprv sme museli zložiť stály tím, ktorý by sa aktívne podieľal na fungovaní časopisu. Tvorí ho okrem mňa Nikola Šlebodová a Katarína Kostková, spolupracuje pán profesor Cisko. Stále sú otvorené dvere pre ďalších ,,žurnalistov“.
Pripravujeme a postupne tvoríme nulté číslo, pred koncom školského roka. Od nového školského roka už budeme fungovať štandardne.
Ďalej sa hľadá pre náš časopis názov, mal by byť trefný. Ďakujeme zatiaľ všetkým, ktorí pomohli k výberu.
Ako iste sami viete, názov nie je všetko. Po prvej porade s tímom sme si spravili predstavu, čo náš časopis bude obsahovať a rozdelili sme si úlohy. Takže tu môžete od noviniek školy,
rozličných podujatí, zaujímavostí zo sveta čakať aj interview, ankety alebo športové výsledky.
Stále sme pripravení prijať Vašu kritiku, nápady, ktoré by ste tu radi videli. Vaše vlastné články veľmi radi privítame. To všetko nám môžete posielať na e-mailovú adresu: ajlo@pobox.sk.

Michaela Regecová


Štatistické spracovanie výledkov maturitnej skúšky
NovinkyOrganizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, vyhláška č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov. V školskom roku 2014/2015 v Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi maturovalo 41 študentov z toho19 dievčat a 22 chlapcov. 1 maturujúci žiak so zdravotným znevýhodnením mal upravené podmienky na vykonanie MS. Prihlásení žiaci maturovali zo 4 predmetov, štyria žiaci sa prihlásili z piateho predmetu –skúšku však nekonali. Všetci žiaci v období od 17.3.2015 – 18.3.2015 konali externú časť MS a PFIČ zo SJL, cudzieho jazyka (NEJ -21, ANJ – 20) a MAT( 13) . Dvaja žiaci nesplnili podmienku z externej časti MS.( 1 žiak SJL a 1 žiak NEJ). Všetci žiaci maturovali v riadnom termíne 18.5. – 20.52015. Priemer školy na ústnych maturitných skúškach bol 1,72. Na priebeh maturitných skúšok v riadnom období dohliadala predsedníčka školskej maturitnej komisie RNDr. Marta Mlynarčíková z Gymnázia P.O. Hviezdoslava z Kežmarku. Pod jej vedením pracovalo 13 predmetových maturitných komisií, ktorých predsedsedovia boli z okolitých gymnázií a SOŠ. Všetci žiaci úspešne zmaturovali v prvom termíne.
Predsedníčka školskej maturitnej komisie RNDr. Marta Mlynarčíková sa vyjadrila, že maturitná dokumentácia bola vzorne pripravená v súlade s platnou legislatívou. Všetky potrebné materiály vytlačené z aSc agendy mali členovia predmetových maturitných komisi pripravené. Učebne pre EČ a PFIČ boli vhodne a primerane upravené tak, že zodpovedali pokynom NÚCEMu. Boli dodržané predpísané počty žiakov v jednotlivých učebniach. Škola využíva aSc agendu, aSc rozvrhy, ETK a komunikuje prostredníctvom Informačného systému pre EČ a PFIČ MS (ďalej iba IS), ktorý spravuje Centrum vedecko-technických informácií SR – Školské výpočtové stredisko Banská, ktorý je prístupný na stránke https://maturita.svsbb.sk/.
Z grafu môžete vyčítať priemer zo všetkých skúšajúcich predmetov.
Všetkým naším bývalým študenotom prajeme mnoho úspechov do ďalšieho kroku v živote.Ako funguje maturita v iných krajinách
NovinkyŠtátne maturity, nie sú veľkou témou len v Slovenskej republike. O ich zavedenie v niektorých z možných podôb sa usiluje viacero svetových krajín. Zatiaľ ale štátne maturity rozhodne nie sú vo svete bežné. Zoznam krajín, ktoré majú so zavádzaním štátnych maturít skúsenosti sa ale každopádne zvyšuje.
V nasledujúcom zozname sa môžete oboznámiť s tým, ako fungujú maturity v iných krajinách.

Nemecko:
V Nemecku celoštátna jednotná skúška z dospelosti neexistuje. Jednota ale panuje na úrovni spolkových krajín, ktoré majú centrálne maturity so zhodnou písomnou časťou. Len v Porýní - Falcku skúšky pripravujú samotné školy.
Mladí Nemci maturujú zo štyroch alebo piatich predmetov. Medzi jednotlivými krajinami sú rozdiely v tom, ktoré predmety sú povinné, ktoré voliteľné a v akej forme sa skladajú. V porovnaní so slovenskom Nemci nematurujú z literatúry.

Rakúsko:
V Rakúsku jednotné maturity nie sú. To sa má ale skoro zmeniť. Centrálne maturity na gymnáziách mali odštartovať v roku 2014, na odborných školách od roku 2015.
Jednotná skúška bude z nemčiny, matematiky a cudzieho jazyka, k nim si študent môže vybrať štvrtý predmet. Aj tu sú ale obavy, či sa stihne pripraviť.

Poľsko:
V Poľsku zaviedli jednotné maturity v roku 2005. Študenti skúšku skladajú z troch predmetov na základnej úrovni: poľštiny, matematiky a cudzieho jazyka. Vyberajú si ďalej z voliteľných predmetov ako druhý cudzí jazyk, dejepis, biológia alebo aj filozofia či náuka o tanci.
Väčšina študentov skúšku skladá zo štyroch predmetov, na výber má medzi jednoduchšími a ťažšími verziami testov.

Francúzsko:
Vo Francúzku je systém maturít značne jednotný už od doby Napoleona. Vychádza z tematických študijných okruhov francúzskych lýceí so zameraním buď na jazyky a literatúru, ekonomiku alebo matematicko-fyzikálne či prírodovedné obory. Maturitné skúšky sa skladajú skôr zo všetkých študovaných predmetov, dokonca aj z telocviku.

Rusko:
Rusko so štátnymi maturitami experimentovalo od počiatku storočia. Minulého roku ich prvý- krát zaviedli. Jednotné štátne skúšky sa skladajú na záver 11. triedy. Povinné sú z ruštiny a matematiky.
Na státisíce stredoškolákov čaká aj prijímací test na vysoké školy a vyššie odborné školy. V takomto prípade musí podľa profilu vybranej školy zvládnuť testy aj z ďalších predmetov, ktorých je tak dohromady až 14.

Veľká Británia:

V Británii skladajú študenti v Anglicku a Walesu obdobu maturít v rámci dvojročného štúdia, takzvaných A-levels (pokročilá úroveň). Skúšky sa skladajú podľa centrálne stanovených otázok a sú hodnotené anonymne.
V posledných rokoch v Británii niektoré školy zavádzajú takzvanú medzinárodnú maturitu (International Baccalaureat), ktorá je považovaná za náročnejšiu.

USA:
V USA sa pravidlá pre maturity v jednotlivých štátoch líšia. Povinné ich v súčasnosti vyžaduje len 22 štátov. V USA strednú školu dokončí okolo 70 % študentov.
Pokiaľ chcú pokračovať na vysokej škole, musia podstúpiť najmenej jeden z jednotných testov SAT alebo ACT.

Michaela Regecová

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/144798/statni-maturity-jak-jsou-na-tom-ve-svete.html